Soubor valašských písní a tanců VSACAN

1943
-
2017

Aktuality

28.04.2017 Stavění máje, Vsetín

Stavění máje, Vsetín

...více
27.05.2017 Bílovice

Bílovice

...více
23.06.2017 MFF Strážnice

MFF Strážnice

...více

Sponzoři

Profil

­­Folklorní spolek VSACAN patří k nejstarším amatérským souborům v České republice. Za více jak 70 let (založen v roce 1943) své činnosti propaguje a reprezentuje národopisnou oblast Valašsko nejen po cele České republice, ale i na folklórních festivalech téměř po celém světě. Spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem.


V roce 1956 byl vůbec jako první amatérský folklorní soubor v Československu vyslán na Mezinárodní folklórní festival do Anglie. Uběhlo již mnoho let od tohoto prvního výjezdu a přibyla i řada dalších zemí jako je Francie, Polsko, Španělsko, Itálie, Německo, Turecko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Litva, Řecko, Belgie, Holandsko, Bulharsko, Egypt, Portugalsko, Chile atd., kde VSACAN reprezentoval svou vlast.


vsoubor_ico


Soubor rozvijí svou činnost ve městě Vsetíně a na domácí i světová pódia přenáší tance, zpěv a lidové zvyky etnografické oblasti Valašska. Lidové umění interpretované muzikanty, zpěváky a tanečníky souboru VSACAN má původ v lidovém umění obyvatel horské oblasti západní části karpatského oblouku. Soubor předává tuto prostou krásu jak v původní podobě, tak i v různých formách jevištní stylizace. Občanské sdružení VSACAN tvoří více jak dvě sta nadšených a srdcem zapálených folkloristů ve všech věkových kategoriích.  V souboru je velká a dostatečná záruka vzorné reprezentace Vsetína, Valašska, ale i České republiky.


Repertoár souboru VSACAN tvoří jak tance točivé, tak i tance figurální, tance řemeslnické, tanec starodávný, sólový mužský tanec - "odzemek", i valašský čardáš.

Nedílnou součástí souboru je vedle taneční složky pod vedením Jakuba Ekarta i cimbálová muzika. V současné době muzika hraje pod vedením primáše Luďka Dobrovolného. Mezi členy souboru se svým více jak 50 letým členstvím patří i zpěvačka Zdenička Straškrabová. Její vynikající interpretace valašských písní byla oceněna na mnoha festivalech a soutěžích.Jednotlivé složky Folklorního spolku VSACAN:

  • SVPT Vsacan
  • Nejstarší seniorská skupina
    • Vsacani v.v. (ve výslužbě)
    • Vsacané
    • CM Vsacan